Kalp pili nedir?

 

Pacemaker (kalp pili)/implantable kardiyak defibrilatör

 

Kalp pili nedir?

Bir batarya yardımı ile çalışan küçük bir metal cihazdır. Göğüs duvarında cilt ya da kas altına ve bundan çıkan bir elektrod kalp içerisine yerleştirilir. Belirli aralıklarda (istenilen hızda) kalbe elektriksel uyarı göndererek kalbin kasılmasını sağlar. Bu işlem yaklaşık 2 saat kadar sürmektedir. Bir problem olmazsa 1 gün hastanede izlendikten sonra taburcu edilmektedir. Daha kalp hızı ileri derece yavaş hastalara takılmaktdadır.

 

Implantable kardiyak defibrilatörler (ICD) nedir? 

Kalp pilinden biraz daha büyük benzer bir cihazdır. Benzer bir şekilde göğse yerleştirilir. İşlem süresi yaklaşık 2 saattir. Cihaz kalp hızını sürekli olarak izlemekte, kalp hızında belirgin bir yavaşlama olması halinde kalp pili gibi çalışarak kalbin normal hızda kasılmasını sağlar. Eğer kalp hızı tehlikeli olacak şekilde hızlı olursa cihaz kalbe elektrik şoku uygulayarak kalp ritminin normale dönmesini sağlamaktadır. Daha çok ventriküler taşikardi ve fibrilasyonda kullanılmaktadır.

 

Kalp pili ya da ICD izlemi nasıl yapılmaktadır?

Göğüs duvarındaki kalıcı pil yada ICD üzerine konulan özel bir cihaz ile pil ve ya ICD nin ömrü elektrod dirençleri ve iletkenlikleri, eşik testlerine bakılmaktadır. Hastalar başlangıçta daha kısa sürelerle kontrole çağrılırken cihazın takılmasından sonra 6 ay geçmiş ise ve bir problem yoksa 6 ay aralıklarla kontrole çağrılmaktadırlar. Kontroller poliklinik hasta muayenesinin yapıldığı yerde yapılmaktadır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !